Az autó felkészítése az őszi és téli szezonra: Tippek és tanácsok

Az autó felkészítése az őszi és téli szezonra: Tippek és tanácsok

Az autó felkészítése az őszi és téli szezonra: Tippek és tanácsok

 

Ahogy közeledik az ősz és a tél, fontos, hogy autód is felkészüljön a hidegebb hónapokra. Az alacsonyabb hőmérséklet, a csúszós utak és a korai sötétedés mind olyan tényezők, amelyek próbára tehetik a járművet. Ahhoz, hogy autód a legjobb formában legyen, érdemes néhány alapvető karbantartási feladatot elvégezni, valamint bizonyos alkatrészeket ellenőrizni vagy akár cserélni. Nézzük, mik ezek a lépések!

Legutóbbi cikkünk a fagyálló hűtőfolyadékokról szólt. Amennyiben még nem olvasta és elolvasná, úgy IDE KATTINTSON

1. Gumiabroncsok ellenőrzése és csere

Az őszi-téli szezonban kiemelten fontos a gumiabroncsok állapotának és minőségének ellenőrzése. A hideg időjárás hatására a nyári gumik teljesítménye jelentősen csökken, mivel a gumi keményebbé válik, és kevésbé tapad az aszfalton. Az esős és nedves környezet is magas fokú kihívást jelent egy öreg és kopott gumiabronccsal.

  • Téli gumik: Célszerű időben átváltani téli abroncsokra, amelyek speciális keverékük révén jobban alkalmazkodnak a hideg, havas és jeges útviszonyokhoz. A mintázat is mélyebb, ami segíti a csúszásmentességet.
  • Profilszélesség és kopás: Ellenőrizd a gumik profilmélységét, amelynek legalább 4 mm-nek kell lennie a biztonságos közlekedéshez. A kopott gumik nem képesek megfelelő tapadást biztosítani a csúszós utakon.
  • Guminyomás: A hidegebb idő hatására csökkenhet a gumik nyomása, ezért érdemes rendszeresen mérni és korrigálni a megfelelő szintre, amit az autó gyártója előír.

2. Fagyálló és hűtőfolyadék ellenőrzése

A motor megfelelő működéséhez és védelméhez elengedhetetlen a hűtőfolyadék ellenőrzése és szükség esetén cseréje. A fagyálló hűtőfolyadék segít megakadályozni, hogy a motor túlmelegedjen és hogy a hűtőfolyadék a nagy hidegben megfagyjon és a fagyás súlyos károkat okozzon..

  • Fagyáspont: Ellenőrizd, hogy a hűtőfolyadék fagyáspontja megfelelő-e a télire (általában -30°C-ig kell védelmet nyújtania). Ha régi, elveszítheti fagyvédelmi képességét, ezért javasolt időnként cserélni.
  • Szivárgás vizsgálat: Nézd át, van-e szivárgás a hűtőrendszerben, mivel a hidegben felerősödhetnek a repedések és a hibák.

3. Akkumulátor állapotának ellenőrzése

Az akkumulátor különösen érzékeny a hideg időjárásra, és könnyen lemerülhet, ha elhasználódott. Érdemes még most, a szezon elején lecserélni a kevésbé acélos akkumulátorokat, nem pedig akkor kapkodni, amikor beköszöntenek az első mínuszok és reggel nem indul el az autó. Amennyiben mégsem cseréled le, úgy érdemes egy zsebbikát beszerezni vész esetére. Ez jól jöhet, ha bajba kerülünk reggel és mégsem indul az autó.

  • Feszültség és teljesítmény tesztelése: Érdemes szakemberrel ellenőriztetni az akkumulátor feszültségét, és szükség esetén feltölteni vagy kicserélni.
  • Tisztítás: Az akkumulátor kapcsait tisztítsd meg, hogy a csatlakozások jók legyenek. A kosz és a korrózió is problémát okozhat hidegben.
  • Szükség esetén időben cseréld le az akkumulátort.

 

4. Világítás és láthatóság

A korai sötétedés és a nedves, ködös időjárás megnehezítheti a látást, ezért fontos a világító testek alapos ellenőrzése.

  • Izzók és fényszórók: Ellenőrizd az összes lámpa (fényszórók, tompított fények, helyzetjelzők, irányjelzők) működését, és cseréld ki az elhasználódott izzókat.
  • Tisztaság: A fényszórók burkolata gyakran koszolódik, mattá válhat, ami csökkenti a fényerőt. Használj speciális tisztítószert a burkolatok áttisztítására.

 

5. Fékek ellenőrzése

Az őszi-téli szezonban a csúszós utakon a fékek állapota kulcsfontosságú a balesetek elkerüléséhez.

  • Féktárcsák és betétek kopása: Vizsgáld meg a féktárcsák és fékbetétek állapotát. A kopott fékrendszer jelentősen csökkenti a fékhatást, ami veszélyes lehet.
  • Folyadékszint: Ellenőrizd a fékfolyadék szintjét, és töltsd fel, ha szükséges. Amennyiben már 4 évnél régebben cserélted, úgy most cseréld le a fékfolyadékot. Télen sűrűbben kell működnie az ABS-nek és ennek megfelelő működéséhez elengedhetetlen a jó állapotú fékfolyadék használata.

 

6. Szélvédőmosó folyadék és ablaktörlők

Az esős, havas időjárásban a tiszta látás elengedhetetlen, így a szélvédőmosó rendszer és az ablaktörlők állapotának ellenőrzése kulcsfontosságú.

  • Téli szélvédőmosó folyadék: Használj fagyálló szélvédőmosó folyadékot, amely nem fagy meg alacsony hőmérsékleten.
  • Ablaktörlő lapátok: Ellenőrizd az ablaktörlő lapátok állapotát, és cseréld ki őket, ha már elhasználódtak, hiszen a csíkos törlés balesetveszélyes lehet.

 

7. Fűtés és klímaberendezés

Az őszi-téli szezonban az autó fűtési rendszere elengedhetetlen a komfort és a szélvédők páramentesítése szempontjából.

  • Fűtés ellenőrzése: Próbáld ki időben, hogy a fűtési rendszer megfelelően működik-e, és elég gyorsan felmelegíti-e az autót.
  • Klímaberendezés: Bár a klímát nyáron használjuk hűtésre, télen a páramentesítésben segít, ezért érdemes ellenőrizni, hogy minden rendben van-e vele.

 

8. Motorolaj és szűrők

A motorolaj sűrűsége hidegben megváltozik, ezért érdemes ellenőrizni, hogy megfelelő állapotú motorolaj van-e az autóban.

  • Olajszint ellenőrzése: Nézd meg az olajszintet, és ha szükséges, töltsd fel. Ha már régóta nem történt olajcsere, érdemes lehet elvégezni ezt a karbantartást is.
  • Légszűrő: A tiszta légszűrő segíti a motor hatékony működését, ezért ezt is ellenőrizni kell, és szükség esetén cserélni.
  • Általánosságban elmondható, hogy amennyiben közeledik a következő olajcsere, úgy érdemes még a téli szezon előtt lecserélni a motorolajat és friss motorolajjal nekikezdeni a hideg nedves időnek, mint megvárni a tavaszi szezon elejét. A friss olaj segít minimalizálni a hidegindítás során bekövetkező motorkopást.

9. Ajtózárak és gumi-kéderek kenése

A hidegben az ajtók gumikéderei és az ajtózárak könnyen befagyhatnak, ami megnehezítheti az autó kinyitását. Kenjük meg a zárakat és az ajtó gumitömítéseit szilikonspray-vel vagy speciális zárkenőanyaggal.

 

10. A megfelelő üzemanyagszint fenntartása

Fontos, hogy az üzemanyagtartály mindig legalább félig legyen tele. A kondenzvíz keletkezését így elkerülhetjük, ami különösen dízelautóknál fontos, mivel a víz a rendszerben komoly károkat okozhat.

 

11. Felszerelések és tartozékok

Készítsünk be az autóba az alapvető téli felszereléseket, mint például jégkaparót, jégoldó spray-t, pokrócot, zseblámpát és hóláncot. Ezek a felszerelések sokat segíthetnek váratlan helyzetekben.

Záró gondolatok

Az autó felkészítése az őszi-téli időszakra nemcsak a jármű élettartamát növeli meg, hanem jelentősen hozzájárul a biztonságos közlekedéshez is. Az alapos ellenőrzés és karbantartás segít elkerülni a váratlan meghibásodásokat a hideg időjárásban, és biztosítja, hogy autód mindig készen álljon a legnehezebb körülményekre is.

 

A cikk szerzője: Bajomi Vilmos „Olajos Vili”

Ha kenéstechnikai tanácsadásra van szüksége, vagy segítséget keres a megfelelő kenőanyagok kiválasztásához, forduljon hozzánk bizalommal az alábbi elérhetőségeken:

E-mail: olajosvili@gmail.com

Telefon: +36 30 285 8781

 

Bajomi Vilmos vagyok, az Olajos Vili alapítója. Az "Olajos Vili" név nem véletlenül ragadt rám – ügyfeleim így mentettek el a telefonjukba, mert mindig számíthattak rám, ha kenőanyagokról volt szó. Az olajipar iránti szenvedélyem és az évek során megszerzett széleskörű ismereteim révén váltam ismertté ezen a területen. Pályafutásomat 2007-ben kezdtem a Shell Hungary Zrt.-nél, ahol 2008-ban csatlakoztam az ipari kenőanyagok csapatához, mint Key Account Manager. Az itt töltött idő alatt mélyreható tapasztalatokat szereztem, különösen a gázmotoros és turbinás erőművek kenőanyagainak területén. A Shell nemzetközi gyáraiban szerzett ismeretek alapozták meg szakmai tudásomat. 2014-ben csatlakoztam a Lavina Szerviz Csoporthoz, Magyarország egyik vezető, márkafüggetlen kenőanyag-disztribútorához. Itt nem csak a Shell, hanem más jelentős márkák, mint a Mobil, Castrol, Eni/Agip, Total, Eurol, Texaco, Petronas és Q8 kenőanyagaival is intenzíven foglalkoztam. Ez az időszak lehetőséget adott számomra, hogy több gyártó fejlesztő központjába is betekintést nyerjek, és részt vegyek egyedi kenőanyagok kifejlesztésében és értékesítésében. 2016-tól a Lavina Szerviz Kft.-nél betöltött értékesítési pozíciómmal párhuzamosan az OlajShop.hu webáruház egyik tulajdonosaként a webáruház fejlesztése és irányítása is bekerült a napi feladataim közé. A szakmai vezetésem alatt a webáruház értékesítést közel tízszeresére, a látogató számát pedig közel hússzorosára növekedett, ami jelentős szakmai sikert hozott számomra, és tovább bővítette kapcsolati hálómat az iparágban. 2023-ban úgy döntöttem, hogy új kihívások után nézek, és létrehoztam az OlajosVili.hu-t. Ezen a platformon az elmúlt 15 év során szerzett tapasztalataimat osztom meg, hogy segítsek másoknak eligazodni a kenéstechnika bonyolult, de izgalmas világában. Az OlajosVili.hu célja, hogy hiteles információkat és gyakorlati tanácsokat nyújtson mindazoknak, akik megbízható megoldásokat keresnek a kenőanyagok területén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*