Keverhetőek az ásványi és szintetikus motorolajok egymással?

Keverhetőek az ásványi és szintetikus motorolajok egymással?

Keverhetőek az ásványi és szintetikus motorolajok egymással?

A motorolajok világában számos típus és kategória létezik, amelyek közül a legelterjedtebbek az ásványi, rész szintetikus és teljesen szintetikus olajok. Ezek az olajok különböző tulajdonságokkal és előnyökkel rendelkeznek, és mindegyiknek megvan a maga helye a piacon. Az egyik leggyakoribb kérdés, amely felmerül a motorolajok használatával kapcsolatban, az, hogy keverhetőek-e egymással ezek a különböző típusú olajok. Ez a cikk részletesen megvizsgálja ezt a kérdést, és rávilágít arra, hogy bár technikailag lehetséges a keverésük, nem feltétlenül ajánlott.

A legutóbbi cikkünkben a kopogásos égés tüneteiről és okairól írtunk. Ezt a cikket IDE KATTINTVA olvashatja el.

 

Az ásványi és szintetikus motorolajok keverhetősége

Miért kevernék az olajokat?

A motorolajok keverésének egyik leggyakoribb oka, hogy a felhasználók esetleg nem rendelkeznek elegendő mennyiségű azonos típusú olajjal egy olajcsere során, vagy egyszerűen nem tudják, milyen olajjal töltötték fel korábban a motort. Egy másik ok lehet, hogy a jármű tulajdonosa egy átmeneti megoldást keres, mielőtt teljes olajcserét végezne. Fontos azonban tisztázni, hogy a különböző típusú motorolajok keverhetősége nem okoz azonnali és súlyos műszaki problémákat.

Keverhetőség technikai szempontból

A motorolajok keverhetősége technikai szempontból lehetséges. Az ásványi és szintetikus olajok alapvetően azonos funkciót látnak el: biztosítják a motor megfelelő kenését, hűtését, és segítenek a kopás minimalizálásában. Az iparági szabványok és előírások szerint ezek az olajok olyan kémiai összetétellel rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a keverést anélkül, hogy azonnali káros hatások jelentkeznének.

Az ásványi olajok kőolajból származnak, és alapvetően természetes eredetűek, míg a szintetikus olajok mesterségesen előállított molekulákból állnak, amelyeket kifejezetten a motor hatékonyabb működése érdekében terveztek. A rész szintetikus olajok pedig ezek keverékei, amelyek mindkét típus előnyeit ötvözik.

Az iparági előírások szerint, ha az ásványi és szintetikus olajok megfelelő arányban keverednek, nem okoznak olyan kémiai reakciókat, amelyek károsíthatnák a motor alkatrészeit. Ez azt jelenti, hogy ha egy gépjármű tulajdonosa kénytelen keverni az olajokat, például egy vészhelyzetben, az nem okoz azonnali műszaki problémát.

Példák a keverhetőségre

Egy példa lehet egy autós, aki részben ásványi olajjal, részben pedig szintetikus olajjal tölti fel a motorját. Az autó továbbra is megfelelően fog működni, és a kenési tulajdonságok sem romlanak drasztikusan. Hasonlóképpen, ha valaki rész szintetikus olajat ad hozzá egy teljesen szintetikus olajjal feltöltött motorhoz, az nem vezet azonnali károsodáshoz.

Miért ne keverjük a különböző típusú motorolajokat?

Az adalékcsomagok kérdése

Bár technikailag lehetséges az ásványi és szintetikus motorolajok keverése, fontos megérteni, hogy miért nem ajánlott hosszú távon. Az egyik fő ok az, hogy a különböző típusú motorolajok különböző adalékcsomagokat tartalmaznak. Ezek az adalékok specifikus funkciókat látnak el, például antioxidánsok, mosószerek, korróziógátlók és viszkozitásjavítók formájában.

Az ásványi és szintetikus olajok eltérő adalékcsomagokat tartalmazhatnak, amelyek nem feltétlenül kompatibilisek egymással. Például, egyes adalékok kémiai reakcióba léphetnek egymással, ami habzást és lerakódások képződését eredményezheti a motor belsejében. Ezek a lerakódások csökkenthetik a motor hatékonyságát, növelhetik a kopást, és hosszú távon komolyabb károsodásokhoz vezethetnek.

Habzás és lerakódások

Az olajkeverés egyik fő kockázata a habzás. Ha az adalékcsomagok nem kompatibilisek, az olaj habosodhat, ami csökkenti a kenési tulajdonságokat és növeli a kopás kockázatát. A habzó olaj nem tudja megfelelően ellátni a kenési feladatokat, ami különösen nagy terhelés alatt, például gyorsításkor vagy emelkedőn történő haladáskor okozhat problémát.

Egy másik probléma a lerakódások képződése. A nem kompatibilis adalékok kémiai reakcióba léphetnek egymással, ami szilárd részecskék kialakulásához vezethet. Ezek a részecskék lerakódhatnak a motor belső felületein, csökkentve a motor hatékonyságát és növelve a kopás mértékét. Idővel ezek a lerakódások komolyabb károsodásokat okozhatnak, és drága javításokat tehetnek szükségessé.

Hosszú távú hatások

A hosszú távú hatások közé tartozik a motor teljesítményének fokozatos romlása. Az ásványi és szintetikus olajok keverése következtében fellépő habzás és lerakódások csökkentik a motor hatékonyságát, ami növeli az üzemanyag-fogyasztást és csökkenti a motor élettartamát. A nem megfelelő kenés és a lerakódások miatt a motor belső alkatrészei gyorsabban kopnak, ami hosszú távon komolyabb károsodásokhoz vezethet.

A gyártók ajánlásai

A motorolajok keverésének kérdésében fontos figyelembe venni a gyártók ajánlásait is. A legtöbb autógyártó és motorolaj-gyártó egyértelműen javasolja, hogy kerüljük a különböző típusú olajok keverését. Ezek az ajánlások nem csupán a technikai szempontokat veszik figyelembe, hanem az adalékcsomagok kompatibilitásának kérdését is.

A gyártók általában specifikus olajokat ajánlanak a különböző motorokhoz, amelyeket kifejezetten az adott motor igényeihez fejlesztettek ki. Az ilyen olajok megfelelő mennyiségű és típusú adalékokat tartalmaznak, amelyek biztosítják a motor optimális működését és hosszú élettartamát.

A megfelelő olaj kiválasztása

A motorolajok keverésének elkerülése érdekében fontos, hogy mindig a megfelelő olajat válasszuk a járműhöz. Ehhez érdemes elolvasni a jármű kézikönyvét, és követni a gyártó ajánlásait. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen olajat használjunk, konzultáljunk egy szakemberrel vagy egy autószerelővel, aki segíthet a megfelelő olaj kiválasztásában.

A teljes olajcsere fontossága

Ha már kevertük az olajokat, a legjobb megoldás egy teljes olajcsere elvégzése. Egy teljes olajcsere során a régi, kevert olajat teljesen eltávolítják a motorból, és új, megfelelő típusú olajjal töltik fel a rendszert. Ez biztosítja, hogy a motor megfelelően kenődik, és minimalizálja a habzás és lerakódások kockázatát.

Következtetés

Összefoglalva, bár technikailag lehetséges az ásványi és szintetikus motorolajok keverése, nem ajánlott hosszú távon. Az adalékcsomagok nem feltétlenül kompatibilisek egymással, ami habzáshoz és lerakódásokhoz vezethet. Ezek a problémák csökkentik a motor hatékonyságát és növelik a kopás mértékét, ami hosszú távon komolyabb károsodásokhoz vezethet. A legjobb megoldás mindig az, ha követjük a gyártó ajánlásait, és a megfelelő típusú olajat használjuk a járműhöz. Ha már kevertük az olajokat, egy teljes olajcsere elvégzése segíthet minimalizálni a kockázatokat és biztosítani a motor optimális működését.

 

A cikk szerzője: Bajomi Vilmos „Olajos Vili”

Ha kenéstechnikai tanácsadásra van szüksége, vagy segítséget keres a megfelelő kenőanyagok kiválasztásához, forduljon hozzánk bizalommal az alábbi elérhetőségeken:

Telefon: +36 30 285 8781

Rólunk

Bajomi Vilmos vagyok, az Olajos Vili alapítója. Az "Olajos Vili" név nem véletlenül ragadt rám – ügyfeleim így mentettek el a telefonjukba, mert mindig számíthattak rám, ha kenőanyagokról volt szó. Az olajipar iránti szenvedélyem és az évek során megszerzett széleskörű ismereteim révén váltam ismertté ezen a területen. Pályafutásomat 2007-ben kezdtem a Shell Hungary Zrt.-nél, ahol 2008-ban csatlakoztam az ipari kenőanyagok csapatához, mint Key Account Manager. Az itt töltött idő alatt mélyreható tapasztalatokat szereztem, különösen a gázmotoros és turbinás erőművek kenőanyagainak területén. A Shell nemzetközi gyáraiban szerzett ismeretek alapozták meg szakmai tudásomat. 2014-ben csatlakoztam a Lavina Szerviz Csoporthoz, Magyarország egyik vezető, márkafüggetlen kenőanyag-disztribútorához. Itt nem csak a Shell, hanem más jelentős márkák, mint a Mobil, Castrol, Eni/Agip, Total, Eurol, Texaco, Petronas és Q8 kenőanyagaival is intenzíven foglalkoztam. Ez az időszak lehetőséget adott számomra, hogy több gyártó fejlesztő központjába is betekintést nyerjek, és részt vegyek egyedi kenőanyagok kifejlesztésében és értékesítésében. 2016-tól a Lavina Szerviz Kft.-nél betöltött értékesítési pozíciómmal párhuzamosan az OlajShop.hu webáruház egyik tulajdonosaként a webáruház fejlesztése és irányítása is bekerült a napi feladataim közé. A szakmai vezetésem alatt a webáruház értékesítést közel tízszeresére, a látogató számát pedig közel hússzorosára növekedett, ami jelentős szakmai sikert hozott számomra, és tovább bővítette kapcsolati hálómat az iparágban. 2023-ban úgy döntöttem, hogy új kihívások után nézek, és létrehoztam az OlajosVili.hu-t. Ezen a platformon az elmúlt 15 év során szerzett tapasztalataimat osztom meg, hogy segítsek másoknak eligazodni a kenéstechnika bonyolult, de izgalmas világában. Az OlajosVili.hu célja, hogy hiteles információkat és gyakorlati tanácsokat nyújtson mindazoknak, akik megbízható megoldásokat keresnek a kenőanyagok területén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*